Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA dolnośląskie

Dolnośląskie

Warto zobaczyć też: Wrocław, Karpacz, Szklarska Poręba oraz przewodnik po Wrocławiu i noclegi: agroturystyka dolnośląskie

 

dolnośląskieWojewództwo położone przy granicy z Niemcami i Czechami. Jego stolicą jest Wrocław z malowniczym rynkiem, znanym w całej Polsce ogrodem zoologicznym, czy ogrodem japońskim.
Jest to region z dużym bogactwem zamków (Czocha, Bolków, Grodziec, Książ…) i pałaców (Krasków, Łomnica...) a także podziemnych obiektów takich jak: podziemne miasto w Górach Sowich, sztolnie w Kowarach, Walimiu, czy kopalnia złota Złoty Stok.
Wiele miejscowości dolnośląskiego ma charakter uzdrowiskowy (Cieplice Zdrój, Długopole Zdrój, Duszniki Zdrój, Jedlina Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Szczawno Zdrój, Świeradów Zdrój).
Góry stwarzają możliwości różnorakiego spędzania czasu  od wspinaczki, jazdy na nartach po piesze wędrówki szlakami górskimi. Region posiada też szlaki kajakowe, konne i rowerowe.
Utworzone zostały tu dwa parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych.
W Karkonoszach turystów przyciąga przede wszystkim najwyższy szczyt tych gór – Śnieżka ( 1602 m.n.p.m.) Wiele osób wybiera najpierw wjazd kolejką linową na Kopę, dopiero stamtąd wyrusza na Śnieżkę. Dobrą bazą wypadową jest Szklarska Poręba, z której blisko jest również do  malowniczych wodospadów Kamieńczyka i Szklarki.
W Górach Stołowych najwyższym szczytem i celem turystów jest Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m.) Wędrując wyznaczonym szlakiem, mamy wrażenie poruszania się po „skalnym mieście”. Równie atrakcyjny jest labirynt Błędnych Skał, w którym przeciskamy się pomiędzy skałami o najróżniejszych nazwach: Okręt, Dwunożny Grzyb, Kurza Stopka. Na Szczeliniec Wielki wyrusza się z Karłowa (w pobliżu miejscowości Kudowa Zdrój). Niedaleko Karłowa znajdują się również Błędne Skały.

Galeria 1     mapa dla galerii 1

Wrocław
Wrocław

Wrocław
Karpacz
Szklarska Poręba
Pławna Dolna
Złoty Stok
Głogów
Bolesławiec
Złotoryja
W galerii 1

Pławna Dolna – Zamek Śląskich Legend... Zamek wybudowany przez artystę plastyka Dariusza Milińskiego. Wewnątrz zastaniemy naturalnej wielkości animowane lalki…  „za dotykiem Twych dłoni w uśpione lalki zostaje tchnięte życie, abyś mógł cofnąć się w czasie i doświadczyć opowieści z pogranicza prawdy i baśni, jawy i dawno śnionego snu.” – czytamy na stronie internetowej zamku.
Tuż obok plac, na którym można zostać powieszonym lub ściętym. Czynności te są wykonywane przez doświadczonego kata, który dba o to, by nie stała się nam krzywda. Można też rozwijać umiejętność strzelania z łuku lub ukryć się w trojańskim koniu.

Galeria 2     mapa dla galerii 2

W galerii 2

Zamek Czocha... Pochodzi z 13-tego wieku. Warownia została zbudowana przez Czechów, jako obiekt przygraniczny. Od tego czasu zamek był przebudowywany i rekonstruowany. Pod koniec 18-tego wieku wybuchł tu ogromny pożar niszcząc przy okazji zgromadzone liczne dzieła sztuki. Rok po pożarze rozpoczęto odbudowę. Po II wojnie światowej zamek został przekształcony w dom wczasowy dla wysoko postawionych oficerów Ludowego Wojska Polskiego.
Dziś mieści się tu hotel oraz muzeum, w którym zostały zgromadzone dawne przedmioty codziennego użytku. Można też zobaczyć rekwizyty z planów filmowych. To właśnie w tym miejscu, podczas produkcji m.in. takich filmów jak: „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin”, „Dwa Światy”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” pojawiała się kamera filmowa.

Srebrna Góra - twierdza... „Największa górska twierdza w Europie” – w ten oto sposób ulotki zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Budowa tej 18-to wiecznej twierdzy pruskiej trwała około 12 lat.  Dziś twierdza jest obiektem turystycznym. Funkcjonuje tu również izba pamiątek, która przybliża historię twierdzy oraz górnictwa srebra. Srebrna Góra to miejsce, gdzie dawniej znajdowały się kopalnie srebra.

Galeria 3     mapa dla galerii 3

Duszniki Zdrój
Duszniki ZdrójMuzeum Papiernictwa http://www.muzpap.pl/

Duszniki Zdrój
Wambierzyce
Czermna
Czermna
Kudowa - Zdrój
Kudowa - Zdrój
Pstrążna
Ścięgny
W galerii 3

Czermna - Kaplica Czaszek… Na niewielkiej przestrzeni spoczywają tu szczątki tysięcy ludzi (czaszkami wyłożone są m.in. ściany kaplicy). Jest to grobowiec, w którym pochowano ofiary wojen z 18-tego wieku… prawdopodobnie również ofiary zarazy.  Na stronie internetowej www.czermna.pl ks. Romuald Brudnowski pisze: „…spotkały się tu i zmieszały kości rodziców i dzieci, przyjaciół i znajomych, ale także – a może nawet głównie – ofiar i ich katów. Kości tych, co walczyli z sobą i programowo się nienawidzili. Śmierć pogodziła i połączyła wszystkich…”

Galeria 4

Śnieżka
Śnieżka

Śnieżka
Widok ze Śnieżki
Szczeliniec Wielki
Błędne Skały
Błędne Skały
Wodospad Szklarki
Wodospad Kamieńczyka
Ostrzyca Proboszczowicka

Inne atrakcje:

Kletno - jaskinia niedźwiedzia: http://www.jaskinia.pl/

Głuszyca - podziemne miasto Osówka: http://www.osowka.pl/

Zagórze Śląskie - zamek Grodno: http://www.grodnozamek.pl/

Walim - Muzeum Sztolni Walimskich: http://www.sztolnie.pl/

Czermna - Muzeum - Szlak Ginących Zawodów: http://www.kudowa.zdroj.pl/wiatrak/

Jarków - Ogród japoński: http://ogrod-japonski.republika.pl/

Galowice - Muzeum Powozów Galowice (zobaczymy tu kilkadziesiąt odrestaurowanych pojazdów - sanie konne, karety, bryczki a także siodła kawaleryjskie i uprzęże): http://www.muzeumgalowice.pl/

Parki Narodowe

Park Narodowy Gór Stołowych: http://www.pngs.com.pl/

Karkonoski Park Narodowy: http://kpnmab.pl/