Fotoeskapada.pl

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba - atrakcje

W galerii

Wodospad Kamieńczyka... Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. „Złota Jama” ze skupiskiem pegmatytów i ametystów. Przy wodospadzie schronisko „Kamieńczyk” i szałas „Sielanka”.

Wodospad Szklarki... Malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki. Wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe maramity. Przy wodospadzie małe schronisko „Kochanówka”. Obowiązuje opłata za wstep do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Muzeum Mineralogiczne... ul. Kilińskiego 20. W muzeum w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Ciekawostką muzeum są zgromadzone w nim skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Wśród okazów można zobaczyć na przykład jaja dinozaurów z Chin. Strona muzeum


Inne atrakcje:




Chybotek - od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także „Misą cukru”.

Szrenica – szczyt górujący nad miastem (1362 m n.p.m.), na który prowadzi całoroczna, krzesełkowa Kolej Linowa „Szrenica”. Na wierzchołku znajduje się schronisko „Szrenica”. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki klimatyczne, takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m. Góra stanowi obszar centrum narciarskiego Skiarena Szrenica.

Wysoki Kamień – górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m, położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama na okoliczne pasma górskie min. Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Góry i Pogórze Izerskie. Przy dobrej pogodzie widoczność pow. 100 km.




Śnieżne Kotły - dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni ) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata (w 1970 r. do 2 września). Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w całych Sudetach.

Złoty Widok - okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę. W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek – miejsca owiane licznymi legendami.

Wysoki Kamień - Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Do 1963 roku stało tu schronisko turystyczne. Obecnie na szczycie funkcjonuje mały sklepik oraz bufet i trwa budowa nowego schroniska. Gospodarzami Wysokiego Kamienia jest rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. W średniowieczu teren intensywnie eksploatowany przez Walończyków i opisywany w legendach.

Stara Chata Walońska „JUNA”, ul. Kołłątaja 12. Siedziba Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. W mrocznych komnatach Chaty prowadzone są spotkania, podczas których można wysłuchać historii Walończyków na terenie Sudetów oraz starych podań i legend związanych z tymi górami. Wśród bogatych zbiorów kamieni półszlachetnych i minerałów zgromadzonych na miejscu, można zobaczyć także te, które występują w Karkonoszach. W ofercie dla grup zorganizowanych (powyżej 20 osób) - zdobywanie pierwszego stopnia wtajemniczenia walońskiego.




Leśna Huta – ul. Kołłątaja 2. Strona Leśnej Huty. Wielowiekową tradycję hutnictwa podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego.

Stolica Radiowej Trójki - Na rogu ulic Jedności Narodowej i 1 Maja znajduje się Skwer Radiowej Trójki z Aleją Trójkowych Gwiazd i odciskami ust dziennikarzy Trójki (m.in. Piotr Baron, Grażyna Dobroń, Magda Jethon, Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Monika Olejnik, Michał Olszański, Piotr Stelmach, Kuba Strzyczkowski, Henryk Sytner, Grzegorz Wasowski).

DinoPark - ul. Muzealna 7. Strona Dinoparku. W Dinoparku znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Dla tych, którym emocji jest za mało podczas obcowania z gadami sprzed milionów lat, przygotowano Kino 5D. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy kina 3D z efektami takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr, padający śnieg. Widz ma wrażenie obecności w przestrzeni akcji filmu. Jest to doskonała forma rozrywki, edukacji oraz świetna zabawa dla każdego niezależnie od wieku. Kino 5D dostarcza niezapomnianych przeżyć i pobudza wszystkie zmysły. Dla najmłodszych odkrywców przygotowano m.in. olbrzymią piaskownicę z umieszczonym w niej szkieletem dinozaura.

Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada” ul. Pstrowskiego 5A. Strona Parku Rodzinnego. Zjeżdżalnia grawitacyjna wybudowana została w centrum miasta i jest elementem powstającego Rodzinnego Parku Rozrywki ESPLANDA. Zjazd poprowadzony między drzewami parku daje niesamowite wrażenia. Prędkość odczuwana jest zupełnie inaczej, niż na otwartej przestrzeni. Zakręty, kilka uskoków, fale oraz najwyższa w Polsce karuzela wybudowana na ośmiometrowych podporach dają podczas jazdy niezapomniane wrażenia. Duże nachylenie terenu sprawia, że "karuzela" jest 12 metrów nad drogą krajową nr 3, kilkanaście metrów nad innymi częściami Szklarskiej Poręby. Zjeżdżający wpadają na nią rozpędzonymi do 40 km/h wózkami, kończąc w ten sposób pełen emocji zjazd. Niekorzystne warunki atmosferyczne: deszcz i wiatr nie wykluczają zjazdów. Na wózkach montowane są wtedy specjalne daszki. Wzdłuż zjeżdżalni ustawione jest oświetlenie, które umożliwia zabawę nawet po zmroku.

Trollandia – Park Linowy, ul. Jedności Narodowej (obok Skweru Radiowej Trójki). Park linowy znajduje się na terenie parku miejskiego w centrum miasta, przy ul. Obrońców Pokoju - naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki. Na uczestników czekają dwie trasy linowe o różnym stopniu trudności. Pierwsza to zielona, której przeszkody zainstalowane są na wysokości od 4 do 10 m wysokości. Druga to czerwona o podniesionym stopniu trudności przeszkód zainstalowanych na wysokości od 6 do 18 m nad ziemią. Goście mają do pokonania 26 stanowisk o łącznej długości ok. 400m.

Szlak Waloński. Walończycy - to dawni poszukiwacze minerałów oraz kamieni szlachetnych, którzy przybyli w Karkonosze i Góry Izerskie. Nazywano tak: ”... Wszelkich cudzoziemskich Wenecjan, Florentyńczyków lub innych Walonów, którzy jako ludzie gór, poszukiwacze kamieni czy też biegli w szkle, przeszukiwali góry.” Szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej (tutaj też dogodne parkingi dla samochodów), obok Lipy Sądowej, koło miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, doliną Kamieńczyka, następnie poprzez wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Muzeum Wlastimila Hofmana, Złoty Widok, Grób Karkonosza, Chybotek z powrotem na parkingi do Szklarskiej Poręby Dolnej. Jest to trasa łatwa, dostępna dla wszystkich turystów niezależnie od wieku i stopnia przygotowania, bogato ilustrowana tablicami z opisami ciekawszych miejsc szlaku, oznaczona jako ścieżka dydaktyczna kolorem czerwonym. „Szlak Waloński” został dodatkowo opisany w niewielkim przewodniku z dołączoną mapą sytuacyjną, która jest dostępna w Referacie Promocji Miasta w centrum Szklarskiej Poręby przy ul. Jedności Narodowej 1 A. Dodatkową atrakcją jest możliwość spróbowania walońskich smakołyków, serwowanych w niektórych miejscowych restauracjach i piekarniach. Wykaz miejsc z przysmakami walońskimi poniżej.




Trasy rowerowe. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova (CZ) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne. 19 tras, łączna długość: 450 km, 80% to drogi leśne, szutrowe, lub górskie ścieżki w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na trasach czekają gościnne schroniska z górskim jadłem. Są też wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe i sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi. W Szklarskiej Porębie odbywa się największy w Europie Środkowej Festiwal Rowerowy BIKE ACTION – marathon, downhill cup, dirt jump, trial show


fot. Dariusz Figielski, Piotr Kaczmarski i Kamil Kasperowicz

info. Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie