Fotoeskapada.pl

Twierdza Wisłoujście
Turyści którzy przyjeżdżają do „Grodu nad Motławą” i decydują się na zwiedzanie jedynie „gdańskiej starówki”, bez przejażdżki po porcie, nie zobaczą jednego z najbardziej atrakcyjnych zabytków Gdańska – Twierdzy Wisłoujście.

Ta starodawna warownia strzegła od najdawniejszych czasów miasta od strony morza. Na przestrzeni dziejów była wielokrotnie przebudowywana.

Początki jej istnienia sięgają zamierzchłych czasów. W dawnych dokumentach wspomina się drewnianą fortyfikację, której konstrukcja była wielokrotnie przebudowywana. Jej aktualny kształt pochodzi z XVII wieku. Twierdza pełniła także rolę latarni morskiej i tak była nazywana.

O jej strategicznie ważnej roli świadczy fakt, że królowie polscy składający wizyty w Gdańsku odwiedzali ten zakątek miasta. Inspekcji twierdzy dokonywali królowie: Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander, Zygmunt Stary, Zygmunt August.

Jej obecny kształt składa się z kilku elementów. Centralną częścią jest wieża i obiekty obronne zbudowane wokół niej, zwane wieńcem. Ponadto Twierdza otoczona jest fosą i wałem ziemnym, na którym niegdyś usytuowane były działobitnie, bastiony, kazamaty i blokhausy.

Twierdza była niejednokrotnie miejscem walk. Załogom Twierdzy zdarzało się kapitulować przed wielokrotnie silniejszymi siłami wroga, ale nigdy w swej historii nie została zdobyta.

W czasach pruskich wykorzystywana była na więzienie. Więzieni w niej byli m.in. Polacy, uczestnicy Powstania Listopadowego internowani na terenie Prus.

Obecnie Twierdza Wisłoujście jest filią Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.


Marian Fifielski - przewodnik po Gdańsku