Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA Kraków

przewodnik po Krakowie - Anna Stalmach

Przewodnik po Krakowie

Anna Stalmach

Od 20 lat związana z krakowskim Oddziałem PTTK. Oprowadza po Krakowie młodzież, emerytów, plastyków, architektów (każda z tych grup wycieczkowych wymaga indywidualnego podejścia i przygotowania). Opracowuje wraz z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK tematyczne szlaki na szczególne zamówienie. Posiada uprawnienia instruktora przewodnictwa nadane przez Zarząd Główny PTTK, konieczne do prowadzenia praktyk przewodnickich i szkoleń dla kandydatów na przewodników. Od pięciu lat pełni funkcję kierownika Kursu Kandydatów na Przewodników po Krakowie  organizowanego przez PTTK. Jest też pilotem wycieczek.

Sama o swojej pasji mówi: „Zainteresowanie historią, Krakowem towarzyszyło mi od zawsze. Przewodnictwo daje  ogromną satysfakcję, jeśli wykonywane jest z zapałem, na odpowiednim poziomie i traktowane jak misja w stosunku do turystów i do dóbr kultury. Trzeba kochać Kraków i lubić ludzi!”

Kontakt  przez BORT PTTK Kraków ul. Westerplatte 5, tel. (12) 422-26-76  fax (12) 422-37-23 lub bort@krakow.pttk.pl.

Kraków

Arrasy. Zamek Królewski na Wawelu - Historia Zbioru Arrasów.

Wiele dzieł sztuki dzieliło w ciągu wieków losy państwa. Odbijała się w nich jak w lustrze historia Polski. Tak też było ze słynną kolekcją arrasów króla Zygmunta Augusta. Nawet jak na czasy świetności państwa stanowiły ogromny majątek.
Umierając w 1572 roku władca zapisał je w testamencie swoim trzem żyjącym siostrom: Zofii, Katarzynie i Annie z zastrzeżeniem, że po ich śmierci mają tkaniny stać się własnością  państwa i powróci do Polski.

Więcej…

 

Zamek Królewski na WaweluZamek Królewski na Wawelu.

Renesansowa rezydencja Królów polskich. Najpiękniejsze założenie sztuki włoskiego odrodzenia w Polsce. W ciągu wieków przechodził okres świetności, tętnił życiem i zabawą, gościł wielu wspaniałych ludzi, ale dzielił też losy Polski. Zdobyty przez Szwedów podczas Potopu, grabiony, palony, przekształcony po trzecim rozbiorze Polski na koszary wojskowe. W okresie II wojny światowej był rezydencją Generalnego Gubernatora Hansa Franka.
Wypadki dziejowe okrutnie obeszły się z wyposażeniem zamku. Do dziś zachowało się niewiele śladów potęgi Zygmuntów. Lecz to co jest, stanowi dobro bezcenne.

Więcej…

 

Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie – Biblia z lipowego drzewa.

Biblia z lipowego drzewa. Tak o Wielkim Ołtarzu w Kościele Mariackim pisał Konstanty Ildefons Gałczyński składając w rymy  swoją „Pieśń o Wicie Stwoszu” .
Mieszczanie krakowscy fundując farę miejską i jej wyposażenie chcieli konkurować z kościołem królewskim na Wawelu, a dzięki zamożności zdobytej na handlu postanowili sprowadzić rzeźbiarza z zewnątrz. Kontakty patrycjatu krakowskiego z Niemcami były na tyle rozwinięte, że zaproszono do Krakowa artystę z Norymbergii i jemu powierzono pracę nad ołtarzem.
Zamieszkał mistrz wraz z rodziną przy ul. Grodzkiej i tam powstawało dzieło jego życia przez dwanaście lat od 1477 roku do 1489. Największy średniowieczny, drewniany ołtarz rzeźbiony, polichromowany i złocony.
Konstrukcja wykonana jest  z drzewa dębowego twardego i trwałego, tła do płaskorzeźb z modrzewia odpornego na działanie szkodników, a główne figury i płaskorzeźby z drzewa lipowego.

Więcej…

 

Arcybractwo u Franciszkanów

W pobliżu Plant  pomiędzy Rynkiem a Wawelem rozłożyły się zabudowania franciszkańskie. Zakon sprowadzony został do Krakowa w 1237 roku. Wielkim opiekunem i dobrodziejem zgromadzenia został książę Bolesław Wstydliwy. Pomagał im we wzniesieniu i urządzeniu kościoła. Chciał aby było to mauzoleum jego rodu.

Bolesław i jego żona księżna Kinga (święta Kinga) potomków nie mieli. W świątyni pochowany został Bolesław w 1279 r, dziesięć lat wcześniej jego siostra Salomea (błogosławiona Salomea).

Więcej…

 

Starsi Bracia W Wierze

Średniowieczny Kraków zamykał się obwodem murów obronnych na długości 4 km. Król Kazimierz Wielki poza stolicą w najbliższym jej sąsiedztwie założył dwa miasta satelitarne, Kazimierz i Kleparz.

Więcej…

 

Koronacje Królewskie

Katedra królewska na Wawelu, świadek narodowych dziejów, dziś pełna gości z różnych zakątków świata w ciągu wieków widziała aż 32 koronacje królewskie.

Pierwsze ceremonie miały miejsce w katedrze metropolitalnej w Gnieźnie, najstarsza Bolesława Chrobrego w 1025 r. i kolejne, aż do Wacława II  w 1300 roku.

Więcej…

 

Szopki Krakowskie

Kraków jest miastem baśniowym,  najpiękniej błyszczącym w okresie Świąt Bożego Narodzenia słynnymi od wielu lat szopkami. Zwyczaj wystawiania jasełek, dla prostego ludu wprowadził św. Franciszek, a w ciągu  wieków przekształcił się on uzyskując różnorodne formy. Pierwotnie pokazywane w kościołach zyskiwały coraz więcej elementów świeckich, aż wreszcie nastąpił rozdział na te wystawiane w świątyniach, i te trafiające do domów mieszczańskich.

Więcej…

 

Kraków

Początki dzisiejszego miasta sięgają czasów owianych legendami o wojowniczym księciu Kraku i pięknej księżniczce Wandzie, a pamiątkami ich panowania są dwa wyniosłe kurhany, które w połączeniu ze współczesnymi  kopcami: Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego tworzą niespotykany nigdzie indziej zespół pomników. Z ich szczytu możemy podziwiać panoramę Krakowa.

 

Więcej…

 

Przewodnik po Krakowie

Anna Stalmach