Fotoeskapada.pl

Małopolskie


Województwo położone przy granicy ze Słowacją. Stolicą regionu jest Kraków z licznymi zabytkami (najbardziej znane to Katedra i Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, czy Kościół Mariacki). Z miastem nierozerwalnie kojarzy się również słynny smok wawelski. Kraków to jeden z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce. Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Małopolskie kusi turystów niezliczonymi atrakcjami: zamkami (m.in. w Pieskowej Skale, Niedzicy, Czorsztynie), wpisaną na listę UNESCO Kopalnią Soli w Wieliczce, domem narodzin papieża Jana Pawła II w Wadowicach, czy jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Polsce, jaką jest Zakopane. Z kolei pomiędzy miejscowościami: Klucze, Chechło i Błędów rozpościera się Pustynia Błędowska.

Region posiada wiele uzdrowisk: Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój, Rabka Zdrój, Szczawnica, Wapienne, Wysowa Zdrój, Żegiestów.

Małopolskie jest województwem z największą ilością Parków Narodowych (Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński i Tatrzański). Największą popularnością cieszą się Tatry. Turyści wędrują tu szlakami nad Morskie Oko, wspinają się lub wjeżdżają kolejką linową na Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.) albo zdobywają Giewont (1894 m.n.p.m.). Z kolei w Pieninach niewątpliwą atrakcją jest spływ przełomem Dunajca.

Galeria 1

W galerii 1

Wieliczka – kopalnia soli… Od czasów średniowiecza powstawały tu wyrobiska, które obecnie rozmieszczone są na 9 poziomach… najgłębszy z tych poziomów sięga 327 metrów… Pod ziemią zwiedzać można komory, pochylnie i kaplice z solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami… w tym najokazalszą kaplicę św. Kingi rozświetloną solnymi żyrandolami… w podziemiach są też maszyny i urządzenia górnicze… Od 1978 roku kopalnia soli w Wieliczce znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

Galeria 2

W galerii 2

Inwałd – Park Miniatur… to miejsce, w którym niemalże obok siebie stoi Bazylika Św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński czy Biały Dom… Miniatury tych obiektów wykonane w skali 1:25, 1:15 i 1:10 usytuowane są na terenie 45 tyś metrów kwadratowych. Przy każdej miniaturze znajduje się opis budowli… Na terenie Parku Miniatur znajduje się też Mini Lunapark i punkty gastronomiczne…

Galeria 3