Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA małopolskie

Małopolskie

Warto zobaczyć też: Kraków, Zakopane, Inwałd, przewodnik po Krakowie oraz noclegi: agroturystyka małopolska

 

małopolskieWojewództwo położone przy granicy ze Słowacją. Stolicą regionu jest Kraków z licznymi zabytkami (najbardziej znane to Katedra i Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, czy Kościół Mariacki). Z miastem nierozerwalnie kojarzy się również słynny smok wawelski. Kraków to jeden z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce. Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Małopolskie kusi turystów niezliczonymi atrakcjami: zamkami (m.in. w Pieskowej Skale, Niedzicy, Czorsztynie), wpisaną na listę UNESCO Kopalnią Soli w Wieliczce, domem narodzin papieża Jana Pawła II w Wadowicach, czy jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Polsce, jaką jest Zakopane. Z kolei pomiędzy miejscowościami: Klucze, Chechło i Błędów rozpościera się Pustynia Błędowska.

Region posiada wiele uzdrowisk: Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój, Rabka Zdrój, Szczawnica, Wapienne, Wysowa Zdrój, Żegiestów.

Małopolskie jest województwem z największą ilością Parków Narodowych (Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński i Tatrzański).  Największą popularnością cieszą się Tatry. Turyści wędrują tu szlakami nad Morskie Oko, wspinają się lub wjeżdżają kolejką linową na Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.)  albo zdobywają  Giewont (1894 m.n.p.m.). Z kolei w Pieninach niewątpliwą atrakcją jest spływ przełomem Dunajca.

Galeria 1     mapa dla galerii 1

Kraków
KrakówSukiennice

Kraków
Kraków
Wieliczka
Wadowice
Wadowice
Zakopane
Zakopane
Kalwaria Zebrzydowska
W galerii 1

Wieliczka – kopalnia soli… Od czasów średniowiecza powstawały tu wyrobiska, które obecnie rozmieszczone są na 9 poziomach… najgłębszy z tych poziomów sięga 327 metrów… Pod ziemią zwiedzać można komory, pochylnie i kaplice z solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami… w tym najokazalszą kaplicę św. Kingi rozświetloną solnymi żyrandolami… w podziemiach są też maszyny i urządzenia górnicze… Od 1978 roku kopalnia soli w Wieliczce znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

Galeria 2     mapa dla galerii 2

Pieskowa Skała
Pieskowa SkałaZamek http://www.pieskowaskala.pl/

Pieskowa Skała
Pieskowa Skała
Ojców
Sucha Beskidzka
Wygiełzów
Zubrzyca Górna
Inwałd
Inwałd
W galerii 2

Inwałd – Park Miniatur… to miejsce, w którym niemalże obok siebie stoi Bazylika Św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński czy Biały Dom… Miniatury tych obiektów wykonane w skali 1:25, 1:15 i 1:10 usytuowane są na terenie 45 tyś metrów kwadratowych. Przy każdej miniaturze znajduje się opis budowli… Na terenie Parku Miniatur znajduje się też Mini Lunapark i punkty gastronomiczne…

Galeria 3     mapa dla galerii 3

Kasprowy Wierch
Kasprowy WierchDroga na szczyt

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Widok z Kasprowego Wierchu
Morskie Oko
Niedzica
Czorsztyn
Pustynia Błędowska
Chochołów

Inne atrakcje

Jaskinia Ciemna: http://www.ciemna.ojcow.pl/

Niepołomice - zamek królewski: http://www.zamekkrolewski.com.pl/

Bochnia - kopalnia soli: http://www.kopalniasoli.pl/

Bochnia - muzeum: http://www.muzeum.bochnia.pl/

Nowy Sącz - muzeum: http://www.muzeum.sacz.pl/

Parki Narodowe

Babiogórski Park Narodowy: http://www.bgpn.pl/

Gorczański Park Narodowy: http://www.gorczanskipark.pl/

Magurski Park Narodowy: http://www.magurskipn.pl/

Ojcowski Park Narodowy: http://www.opn.org.pl/

Pieniński Park Narodowy: http://www.pieninypn.pl/

Tatrzański Park Narodowy: http://tpn.pl/