Województwo przyciąga turystów lasami, jeziorami, a przede wszystkim dostępem do morza (nadmorskie miejscowości wczasowe to m.in. Sopot, Ustka, Łeba, Jastarnia).
Stolicą województwa jest Gdańsk z zabytkowym Ratuszem Głównego Miasta, Dworem Artusa, czy Bazyliką Mariacką.
W pomorskiem wśród miejsc wartych odwiedzenia wymienić trzeba Malbork z wpisanym na listę UNESCO średniowiecznym zamkiem krzyżackim. Krzyżacki zamek zwiedzimy również w Gniewie, a w Kwidzynie zespół zamkowo-katedralny.
Skanseny we Wdzydzach Kiszewskich i w Klukach uzmysłowią nam jak dawniej wyglądało życie na wsi. Zaś Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku ukaże historię mieszkańców tego regionu.
Nad samym morzem znajduje się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami oddzielającymi Bałtyk od jeziora Łebsko. Największe z wydm przekraczają 40 metrów wysokości.
W południowej części województwa utworzony został Park Narodowy Bory Tucholskie.
Wdzydze Kiszewskie - Kaszubski Park Etnograficzny... w parku znajduje się kościół, wiatrak a także chałupy, dworki, budynki gospodarcze wraz z wyposażeniem. Budownictwo kaszubskie i kociewskie. Całość zajmuje ponad 20 ha.
Malbork - zamek... Gotycki zamek wznoszony przez zakon krzyżacki etapami od 13-tego wieku. W 14-tym wieku Malbork stał się stolicą państwa krzyżackiego a dzięki tej decyzji warownia przeżywała okres swojej świetności. Potem zamek zdobywany był przez Polaków, Szwedów, Rosjan. Najmocniej ucierpiał jednak pod koniec II wojny światowej, kiedy to został w znacznej części zrujnowany. Obecnie odbudowany i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Szymbark... dziś często kojarzony ze stojącym do góry nogami domem lub najdłuższą deską świata (36,83 m). W rzeczywistości dzięki działalności Centrum Edukacji i Promocji Regionu można tu poczuć również ducha historii. A o historii mieszkańców tego regionu opowiada Dom Sybiraka, replika sowieckiego łagru, replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, czy pociąg jakim wywożono ludność na Syberię.