Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA Poznań

zwiedzanie Poznania - Justyna CiupaPrzewodnik po Poznaniu i Wielkopolsce

Justyna Ciupa

Już w szkole podstawowej chciała być przewodnikiem turystycznym. Marzenia spełniła w 2002 roku. Od tej pory oprowadza po Poznaniu dzieci, młodzież, dorosłych, również osoby niepełnosprawne - niewidzące, niesłyszące, poruszające się na wózkach inwalidzkich, a także obcokrajowców z różnych zakątków kuli ziemskiej, którzy posługują się językiem angielskim..
Do swoich ulubionych miejsc w Poznaniu zalicza w pierwszej kolejności: stawy przy Kampusie UAM Morasko, Ogród Botaniczny, Wzgórze Przemysła, Farę  a także kawiarnię Atmosfera przy ul. Mokrej, gdzie jej zdaniem serwowana jest najlepsza szarlotka świata.


poznańskie koziołkiKontakt:

justynaciupa@tlen.pl

biuro@przewodnik-poznan.pl

Tel. +48 609 605 115

www.przewodnik-poznan.pl

Poznań - przewodnik po Poznaniu

Poznań - koziołki na ratuszowej wieżyPoznańskie koziołki - szczypta historii i legendy.

W 1536 roku wybuchł w Poznaniu pożar, w czasie którego spłonął również ratusz. Było to ogromnie nieszczęście dla miasta. W latach 1540 – 1542 remontowano ratusz, a w szczególności jego wieżę. Mimo to jej stan nadal groził katastrofą. W 1550 roku rada miasta podpisała umowę na przebudowę, połączoną z rozbudową ratusza z architektem Janem Baptystą di Quadro z Lugano. Prace nad rozbudową trwały do 1560 roku. Di Quadro podwyższył budynek o jedną kondygnację, rozbudował w kierunku zachodnim, dodał attykę i trzykondygnacyjną loggię. Podczas tego remontu zamówiono u zegarmistrza Bartłomieja Wolffa z Gubina nowy zegar, który posiadał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę oraz ‘urządzenie błazeńskie, czyli parę figurek trykających się koziołków’. Zegar zainstalowano w 1551 roku. Była to bardzo ważna dla Poznania decyzja, ponieważ w tym czasie tylko najbogatsze miasta mogły na taki wydatek sobie pozwolić.

Więcej…

 

katedra w PoznaniuHistoria Poznania w pigułce

Pierwsi osadnicy na terenie dzisiejszego Poznania pojawili się około 8900 roku p.n.e.. Byli to ludzie zajmujący się zbieractwem i łowiectwem. Po nich przyszły kolejne fale osadników, aż w VIII wieku n.e. pojawili się nad Wartą Polanie.

W IX wieku Mieszko I wybudował na Ostrowie Tumskim gród, otoczony ziemno – drewnianymi wałami, pomiędzy wodami rzek Warty i Cybiny. Początkowo peryferyjny gród zaczął zyskiwać na znaczeniu. To tutaj prawdopodobnie odbył się chrzest Polski w 966 roku, a w dwa lata później biskup Jordan stworzył pierwsze w kraju biskupstwo. Wkrótce, tuż opodal palatium i kaplicy książęcej, powstała pierwsza na ziemiach polskich katedra.

Więcej…

 

Przewodnik po Poznaniu

Justyna Ciupa