Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA Wielkopolska

zwiedzanie Poznania - Justyna CiupaPrzewodnik po Poznaniu i Wielkopolsce

Justyna Ciupa

Już w szkole podstawowej chciała być przewodnikiem turystycznym. Marzenia spełniła w 2002 roku. Od tej pory oprowadza po Poznaniu dzieci, młodzież, dorosłych, również osoby niepełnosprawne - niewidzące, niesłyszące, poruszające się na wózkach inwalidzkich, a także obcokrajowców z różnych zakątków kuli ziemskiej, którzy posługują się językiem angielskim..
Do swoich ulubionych miejsc w Poznaniu zalicza w pierwszej kolejności: stawy przy Kampusie UAM Morasko, Ogród Botaniczny, Wzgórze Przemysła, Farę  a także kawiarnię Atmosfera przy ul. Mokrej, gdzie jej zdaniem serwowana jest najlepsza szarlotka świata.


poznańskie koziołkiKontakt:

justynaciupa@tlen.pl

biuro@przewodnik-poznan.pl

Tel. +48 609 605 115

www.przewodnik-poznan.pl

Wielkopolska

Kórnik - zamekLegenda o Białej Damie, czyli Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej – Potulickiej

Teofila Działyńska urodziła się 28 grudnia 1714 roku w Kórniku, jako córka Zygmunta Działyńskiego, właściciela Kórnika i Teresy z Tarłów. Kiedy miała 7 lat, zmarł jej ojciec, a w wieku 11 lat po śmierci matki została sierotą.

Po raz pierwszy wyszła za mąż 24 sierpnia 1732 roku za Stefana Szołdrskiego, starostę łęczyckiego, syna właścicieli Czempinia, gdzie małżonkowie zamieszkali. Z trojga ich dzieci przeżył tylko syn Feliks, urodzony 24 sierpnia 1736 roku, późniejszy założyciel Nowego Tomyśla.

Pierwszy mąż Teofili zmarł w 1737 roku. W 1743 roku Teofila wyszła za mąż po raz drugi – za Aleksandra Potulickiego, starostę borzechowskiego. Mąż był od niej 8 lat młodszy i miał mniejszy od niej majątek, co być może w połączeniu z dominującym charakterem Teofili doprowadziło do rozwodu w 1754 roku. Od tego czasu Teofila żyła samotnie i skoncentrowała się na pracy w swoich dobrach w Kórniku i Runowie Krajeńskim.

Więcej…

 

zamek w KórnikuKrótka historia zamku w Kórniku.

Początki historii zamku kórnickiego sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika byli Górkowie. To prawdopodobnie oni w XIV wieku rozpoczęli budowę swojej rodowej siedziby w Kórniku.

Pierwszy dokument dotyczący budowy zamku pochodzi z 1426 roku.

Ukończona około 1430 roku murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy przez zwodzony most oraz opuszczaną kutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice.

Więcej…

 

przewodnik po Wielkopolsce

Justyna Ciupa