Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA Toruń

przewodnik po Toruniu - Benon Frąckowski

Przewodnik po Toruniu

Benon Frąckowski

Ur. 16 lutego 1931 r. Od 1939 roku mieszkaniec Torunia. 12 września 1960 roku zdał egzamin na przewodnika turystycznego Torunia. Przez 20 lat pełnił obowiązki prezesa Koła Przewodników a następnie Oddziału Przewodnickiego. Autor książki „Legendy toruńskie” i wielu artykułów o tematyce toruńskiej, które zostały wydrukowane w prasie lokalnej.

Oprowadzanie wycieczek po Toruniu (grupy polskie i niemieckie) - tel. 691-059-945

 

Toruń

Samuel Bogumił Linde - twórca słownika języka polskiego

Linde urodził się 24 kwietnia 1771. w Toruniu przy ul. Małe Garbary 2 z ojca Jana Jacobsena Lindt przybyłego do Torunia w 1749 ze Szwecji jako mistrz ślusarski, oraz matki Barbary Anny córki kamieniarza Jana A. Langehana który przybył do Torunia z niemieckiego Coburga około 1730.

Więcej…

 

Ratusz Staromiejski

Wśród zachowanych w Polsce obiektów architektury gotyckiej Ratusz Staromiejski w Toruniu należy do najwspanialszych. Zwyczajem średniowiecznych miast, już w roku 1259 na centralnym placu Starego Miasta zaczęto budowę ratusza. Zbudowano wówczas sukiennice, kramy kupieckie, ławy chlebowe i sądowe oraz wagę. Zespół ten powstał na planie prostokąta z dziedzińcem pośrodku.

Więcej…

 

Średniowieczne Kościoły Torunia

Kosciół św. JanówKościół Świętych Janów

Najstarszą świątynią toruńską jest kościół św. Jana a właściwie jego prezbiterium wzniesione około 1250 roku. Jest pierwszym kościołem zbudowanym przez Krzyżaków w Polsce. Był kościołem farnym Starego Miasta Torunia. Jest to kościół, którego wszystkie nawy są jednakowej wysokości – halowy. Wewnątrz znajdują się średniowieczne malowidła ścienne. Wyposażenie kościoła to m.in. dwa gotyckie szafiaste ołtarze drewniane z postaciami świętych, gotycka chrzcielnica, popiersie Mikołaja Kopernika z białego marmuru oraz kopia Pięknej Madonny toruńskiej z XV w. (w czasie II wojny światowej zaginęła). Na ścianie wschodniej dwie postacie patronów kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Na wieży gotycki najstarszy dzwon w Polsce „Tuba Dei” z 1500 roku.

 

Więcej…

 

Historia Torunia

Po sprowadzeniu zakonu krzyżackiego do Polski w XII wieku, rycerze tegoż zakonu przybyli na ziemię chełmińską w pobliżu obecnego Torunia. Dnia 28 grudnia 1233 r. założyli miasto, które nazwali Thorn-Toruń. Krótko po tym obok już istniejącego miasta w 1254 roku założyli drugie miasto, które nazwali „Nowe Miasto Toruń”. Od tego momentu obydwa miasta zaczynają się rozwijać i tak: Stare Miasto położone nad brzegiem Wisły zajmowało się handlem podczas gdy Nowe Miasto zajmowało się rzemiosłem.

 

Więcej…

 

Przewodnik po Toruniu

Benon Frąckowski