Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA Warszawa

przewodnik po Warszawie - Maria Kamińska

Przewodnik po Warszawie

Maria Kamińska

Z wykształcenia – polonista, w życiu zawodowym – pracownik korporacji, z zamiłowania – przewodnik turystyczny. Opracowując tematyczne wycieczki po Warszawie lubi zwracać uwagę na wątki literackie. Ulubiony pisarz - Witold Gombrowicz, który był bohaterem pracy maturalnej, magisterskiej, podyplomowej…, mieszkał zresztą w Warszawie przez część swojego życia. „Lalka” Bolesława Prusa to już klasyka – obowiązkowa trasa  w ofercie każdego przewodnika po Warszawie.

Maria Kamińska jest wiceprezesem Klubu Organizatorów Ruchu Turystycznego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. A o Warszawie mówi w ten oto sposób: "kocham to miasto, im bardziej poznaję, tym bardziej kocham..."

 

Strona internetowa Klubu Organizatorów Ruchu Turystycznego: www.tpw.waw.pl

Osoby zainteresowane współpracą mogą kontaktować się pod adresem: info@tpw.waw.pl

Punkty Informacji Turystycznej Stołecznego Biura Turystyki: http://www.warsawtour.pl/

Warszawa

Historia Warszawy

Początki powstania Warszawy opisane są w wielu powszechnie znanych legendach o Syrenie czy Warsie i Sawie. Każda ze wspomnianych historii odbija się echem we współczesnej kulturze,  najwymowniej w herbie miasta. Pierwsze ślady organizacji grodowej z IX – X w. n.e.  znajdują się po prawej stronie Wisły, na Bródnie. Kolejną ważną siedzibą książęcą był dwór usytuowany na najwyżej położonym punkcie Skarpy Warszawskiej – w miejscu dzisiejszego Zamku Ujazdowskiego, w sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego i  Łazienek Królewskich. Po dwukrotnej dewastacji przez Litwinów i Jadźwingów  w XIII w. na siedzibę władców wybrano miejsce, które stało się nią już docelowo. Przez niespełna 400 lat Warszawa stała się jednym z głównych miast Księstwa Mazowieckiego – był to okres od podziału Polski na dzielnice w 1138 r. do czasu wygaśnięcia męskiej linii ostatnich książąt mazowieckich w 1526, kiedy to  Mazowsze zostało włączone do Korony.

Przełomowe dla Warszawy są dwie decyzje polityczne. Od 1596 r. miasto, ze względu na swe dogodne położenie, zostało ustanowione miejscem zjazdów sejmowych, także tych  elekcyjnych. W latach  1596 – 1611 nastąpiło przeniesienie z Wawelu  dworu królewskiego. Od tego czasu Warszawa stała się miastem rezydencjonalnym królów Polski. Niestety choć nie ma zachowanego dokumentu, który potwierdzałby jej stołeczność, to jednak ranga miasta wzrosła niezaprzeczalnie, a obecność króla i jego dworu wpłynęła na rozwój gospodarczy i społeczny Warszawy.

Więcej…

 

Przewodnik po Warszawie

Maria Kamińska