Fotoeskapada.pl

Wielkopolskie


Stolicą województwa jest Poznań z katedrą, w której pochowano pierwszych władców polskich, z renesansowym ratuszem i trykającymi się w samo południe koziołkami.

Przez region przebiega szlak piastowski ukazujący historię powstania państwa polskiego. Ale turystyczna wielkopolska to także miejscowość Kórnik, w której podziwiać można zarówno zamek, jak i niezwykle bogatą kolekcję drzew oraz krzewów z całego świata. To również Gołuchów z zamkiem w stylu francuskiego renesansu. Wreszcie Rogalin z okazale prezentującym się zespołem parkowo – pałacowym i słynnymi rogalińskimi dębami, szczególnie upodobanymi przez fotografów.

Zwiedzając województwo wielkopolskie nie sposób ominąć Licheń Stary. Znajdująca się tu bazylika jest największym kościołem w Polsce. Jest to również niezwykle popularny cel pielgrzymek.

Galeria 1

W galerii 1

Licheń – Bazylika Najświętszej Maryi Panny… jest to obecnie największa świątynia w Polsce. Budowa została rozpoczęta w 1994 roku, zaś poświęcenie kościoła odbyło się w roku 2004. W pobliżu bazyliki znajduje się też kościół św. Doroty, Golgota – kamienna góra kryjąca w sobie groty i kapliczki, a także cudowne źródełko.

Galeria 2

W galerii 2

Gołuchów - zamek i park... Historia zamku w Gołuchowie rozpoczyna się w 16-tym wieku… W 19-tym wieku zamek został przebudowany w stylu francuskiego renesansu… W funkcjonującym tu muzeum zobaczyć można antyczne wazy, gobeliny, malarstwo europejskie… Przy zamku rozciąga się park... a w nim setki gatunków drzew i krzewów sprowadzonych z różnych części świata… jest też zagroda z danielami, dzikami i żubrami…

Kórnik – zamek i arboretum… Zamek, którego początek datowany jest na okres średniowiecza, był już przebudowywany i obecnie odbiega stylem od swojego pierwowzoru… odnajdujemy tu elementy stylu angielskiego i orientalnego… Zamek otacza arboretum ze starymi kolekcjami drzew i krzewów… Jest tu m.in. miłorząb dwuklapowy, cypryśnik błotny, platan klonolistny, żółtnica pomarańczowa i całe mnóstwo innych gatunków o równie tajemniczych nazwach… W przewodniku „Spacer po Arboretum Kórnickim” znajdujemy wzmiankę o tym, że kórnickie arboretum należy do największych pod względem liczby gatunków i odmian roślin parków dendrologicznych w Europie Środkowej.

Galeria - Wolsztyn - Parowozownia

Parki Narodowe:

Wydarzenia:

XII Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich – Grzybowo 2011

Podczas zjazdu można było zobaczyć obozowiska Słowian i Wikingów, treningi i oporządzenie. Nie zabrakło też smakowitego jadła i odpowiednio dobranej do epoki muzyki. Rzemieślnicy zaprezentowali swój kunszt w wyrobie oręża i przedmiotów codziennego użytku. Punktem kulminacyjnym była bitwa z udziałem dziesiątków wojowników.