Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA Wrocław Wrocław Zakochanych - Most i Kłódki Zakochanych a także Zakochane Krasnoludki

przewodnik po Wrocławiu - Anna Oryńska

Przewodnik po Wrocławiu

Anna Oryńska

Od 20 lat licencjonowany przewodnik turystyczny (Wrocław i Dolny Śląsk) z uprawnieniami do szkolenia nowych przewodników. Jest członkiem Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK (od wielu lat w Zarządzie Koła, a przez ostatnie lata jego prezes).
Anna Oryńska jest autorką wielu nietypowych tras tematycznych po Wrocławiu, które zarówno wrocławianom, jak i gościom Wrocławia pozwalają poznać przeszłość i współczesność  tego niezwykłego miasta (Trasy te Anna Oryńska opisała w książce „Trasy turystyczne Wrocławia”). Jest też inicjatorką wielu imprez dla miłośników Wrocławia, uczestniczką kolejnych Festiwali Nauki i Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielokrotnie występowała w lokalnych rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych.

Anna Oryńska zajmuje się organizowaniem wycieczek po Wrocławiu i Dolnym Ślasku. Obecnie pisze też dla Fotoeskapada.pl.

 

Strona internetowa: http://www.wroclawzprzewodnikiem.pl/.

kontakt: elefant.wroc@gmail.com

Wrocław - Most Tumski - most zakochanychWrocław Zakochanych

„Dziś kocham Cię więcej niż wczoraj i mniej niż jutro” głosi napis na jednej z wielu kłódek przytwierdzonych  zwyczajem zakochanych do  balustrady wrocławskiego Mostu Tumskiego.
Most Tumski (zwany także Zielonym , a ostatnio Mostem Zakochanych) łączy Wyspę Piaskową z Ostrowem Tumskim.  Przeprawa ta wzmiankowana jest już w XII wieku. Stanowiła ona granicę między miastem a terenem  Ostrowa Tumskiego, który – niezależny od miasta -  był we władzy wrocławskich biskupów, będących również książętami. Obecny most o długości ponad 50 m  powstał w l. 1888-89. Dziś jest to zabytek techniki:  metalowa, dwuprzęsłowa konstrukcja wzmocniona pośrodku cięgnem, tworzącym rodzaj bramy. Elementy konstrukcyjne mostu łączone są nitami, które tworzą  szeregi dekoracyjnych wypukłych guziczków. W wielu miejscach metalowe elementy mostu noszą ślady wojennych okaleczeń przez pociski.

Wrocław - kłódki na Moscie Tumskim

 

Wejście na most od strony miasta, czyli od Wyspy Piaskowej, dekorują  dwa  posągi, przedstawiające patronów Śląska i biskupstwa wrocławskiego: św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigę. Ocieniony rozłożystymi konarami kasztanowca, oświetlony zabytkowymi latarniami gazowymi most jest miejscem magicznym. Od dawna upodobali go sobie zakochani, którzy w ostatnich latach objęli go całkowicie w posiadanie. Tutaj wymieniają miłosne zaklęcia i pocałunki, co przypieczętowują umieszczeniem na balustradzie mostu kłódki z wypisanymi imionami, sobie znanymi ważnymi datami i zaklęciami.  W myśl dziecięcego wierszyka wpisywanego niegdyś do pamiętników:  „Dwa serca złączone, klucz rzucony w morze, nic nas nie rozłączy, chyba Ty, o Boże!”, po zamknięciu kłódki  jej kluczyk należy wrzucić do Odry, by popłynął do morza…
Przez wiele lat na bramce spinającej dwa przęsła mostu wisiał wysoko bukiet jemioły, który wyschnięty na słońcu, moczony przez słoty i targany wiatrem w końcu zniknął. W to miejsce  w grudniu 2011 r. pojawiła się wraz ze świąteczną iluminacją miasta wielka świetlista gałązka jemioły, pod którą pocałunek – jak wiadomo – przynosi szczęście zakochanym.

tekst i fot.  Anna Oryńska - przewodnik po Wrocławiu

 

PS

Całująca się para krasnoludków - nowożeńcy sprzed Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Włodkowica - fot. Stanisław Oryński

Wrocław - zakochane krasnoludki