Get Adobe Flash player
STRONA GŁÓWNA kujawsko-pomorskie

Kujawsko - pomorskie

Warto zobaczyć: Toruń, Chełmno, przewodnik po Toruniu oraz noclegi: agroturystyka w kujawsko - pomorskiem

 

kujawsko-pomorskieKujawsko – pomorskie to województwo, w którym siedziba wojewody mieści się w Bydgoszczy, natomiast sejmiku w Toruniu. Stąd mówi się o dwóch stolicach regionu.
Pod względem turystycznym silniejszym ośrodkiem jest jednak Toruń kojarzony z ceglaną architekturą gotycką (ratusz, kościoły, ruiny zamku krzyżackiego, baszty i mury obronne), Mikołajem Kopernikiem i słynnymi piernikami. Zespół staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Średniowieczne zabytki charakterystyczne są także dla pobliskiego Chełmna. W zabytkowej chełmińskiej farze przechowywane są relikwie św. Walentego. Stąd też w mieście dużą wagę przykłada się do obchodów Walentynek – święta zakochanych.
Kujawsko – pomorskie to także Biskupin ze zrekonstruowaną osadą łużycką sprzed 2700 lat i Kruszwica z „Mysią Wieżą”. Obie miejscowości leżą na przechodzącym przez województwo szlaku piastowskim.
W regionie funkcjonują miejscowości uzdrowiskowe: Ciechocinek i Inowrocław. O ich zdrowotnych walorach decydują złoża solanek. Woda solankowa, która spływa po drewnianych konstrukcjach tężni, wytwarza leczniczy mikroklimat.

Galeria - 1     mapa dla galerii

Toruń
ToruńRuiny zamku krzyżackiego

Toruń
Chełmno
Golub-Dobrzyń
Golub-Dobrzyń
Brodnica
Brodnica
Solec Kujawski
W galerii 1

Golub-Dobrzyń – zamek… został wzniesiony przez Krzyżaków w 14-tym wieku. Gruntownie przebudowany w 17-tym wieku przez królewnę Annę Wazównę, siostrę Zygmunta III Wazy (postać Anny Wazówny bardzo mocno wiąże się z historią zamku, podobno i obecnie można spotkać jej ducha). Jedną z ciekawostek zamku są szerokie schody, którymi rycerze wjeżdżali konno do przebieralni.

Galeria - 2

Biskupin
Biskupin

Biskupin
Biskupin
Biskupin
Kruszwica
Kruszwica
Kruszwica
Kruszwica
Kruszwica